DOBRODOŠAO, GABRIJELE! Naš jedini boksački olimpijac Gabrijel Veočić po povratku s OI u Parizu: ‘Prvi sljedeći cilj je medalja na SP-u 2025. godine i prema olimpijskom odličju u Los Angelesu 2028.!’
10/08/2024HRVATSKA SELEKCIJA ZA ‘SARAJEVO TROPHY’ 22.-25. VIII. 2024. Hrvatsku u Sarajevu predstavlja 9 seniora do 22 godine i trojica mlađih seniora, osvajača medalja s EP-a
22/08/2024Boksačka natjecanja na Olimpijskim igrama u Parizu trajala su 14 dana, od prvog natjecateljskog dana na OI, subote 27. srpnja 2024. do 10. kolovoza 2024. Sve ulaznice za sva boksačka natjecanja bile su rasprodane, a bile su među najskupljima na Olimpijskim igrama u Parizu i boks je bio među četiri najtraženija sporta (na 1. mjestu ATLETIKA, na 2. mjestu KOŠARKA, 3. PLIVANJE i 4. BOKS). Boksačke ulaznice za svaku pojedinu sesiju bile su u rasponu od 24 do 520 eura (atletika, košarka i plivanje od 24 eura do 980 eura).
Za vrijeme 14-todnevnih boksačkih natjecanja koja su se odvijala u North Paris Areni, a od polufinala i finala na Rolland Garros Stadionu održano je ukupno 235 mečeva u kojima je sudjelovalo 248 najboljih svjetskih boksačica i boksača (124 + 124) iz 69 zemalja koji su prošli zahtjevni sustav kvalifikacija na kontinentalnim i svjetskim razinama u 7 muških i 6 ženskih kategorija.
Za usporedbu, na prethodnim Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine na boksačkom turniru sudjelovalo je ukupno 286 natjecatelja (186 boksača i 100 boksačica) iz 81 države svijeta u 8 muških i 5 ženskih kategorija.
Hrvatski boks su u Tokiju 2021. predstavljali LUKA PLANTIĆ (80 kg), te prva i jedina naša boksačka ollimpijka NIKOLINA ĆAĆIĆ (57 kg) i svaki se s po jednom pobjedom u 1/16 finala oprostio u osmini finala i plasmanom na 9. mjesta.
GABRIJEL VEOČIĆ (23), dvostruki prvak Europe (EP U-22 2022. i EP 2024), srebrni na Europskim igrama u Krakovu 2023. i dvostruki četvrtfinalist na SP-ima 2021. i 2023. godine, bio je postavljen za osmog nositelja poluteške kategorije do 80 kg i s jednom pobjedom u 1/8 finala (Jordanac Hussein Iashaish) izborio je četvrtfinale i osvojio 5. mjesto što je najbolji plasman hrvatskih boksača uz Filipa Hrgovića koji je jedini za samostalnu Hrvatsku osvojio broncu na OI u Riju 2016. godine.
Hrvatski boks redovito je imao predstavnike otkad nastupamo samostalno od OI 1992. godine i predstavljali su nas svi naši veliki prvaci: ŽELJKO MAVROVIĆ, STIPE DRVIŠ, MARIJO ŠIVOLIJA, VEDRAN ĐIPALO, MARKO TOMASOVIĆ, HRVOJE SEP, LUKA PLANTIĆ itd…
Samo su četiri Hrvata u povijesti osvajali olimpijske medalje – MATE PARLOV 1972, ANTE JOSIPOVIĆ 1984. , DAMIR ŠKARO 1988. i FILIP HRGOVIĆ 2016. !
Olimpijski boksački turnir u Parizu posljednjim od 235 mečeva zaključio je vrhunski Uzbekistanac u finalu superteške kategorije +92 kg Bakhodir JALOLOV (30), dvostruki olimpijski pobjednik i dvostruki svjetski prvak koji je protiv Španjolca Ayouba GHADFE, ovogodišnjeg prvaka Europe s EP-a u Beogradu, obranio olimpijsku krunu s OI u Tokiju 2021. godine.
Uzbekistanci su s pet osvojenih zlatnih medalja, svih pet u muškoj konkurenciji, uvjerljivo najuspješniji na olimpijskom turniru – pet finala, pet zlata!
Druga je Kinakoja je s tri zlata i dva srebra u pet finala apsolutno dominirala u ženskoj konkurenciji.
Od sedam zlata u sedam muških kategorija, Uzbekistan je osvojio pet, a Kuba i Ukrajina po jednu zlatnu medalju (od toga Oleksandr KHYZHNIAK u Gabrijelovoj poluteškoj kategoriji, nakon što je bio srebrni na OI u Tokiju 2021. godine).
U ženskoj konkurenciji u šest težinskih kategorija uz tri zlata Kine, po jedno su osvojili Republika Irska (dvostruka olimpijska pobjednica Kellie HARRINGTON do 60 kg), te po jedno Tajvan i Alžir u kontroverznim ženskim kategorijama do 57 i 66 kg.
Ukupno su 32 zemlje od 69 s boksačkim predstavnicima osvajale medalje u muškim i ženskim kategorijama. S pet zlatnih medalja Uzbekistanaca, koji su potvrdili dominaciju s lanjskog Svjetskog prvenstva 2023. godine kojem su bili domaćini u Taškentu, vidljivo je preslagivanje odnosa u svjetskom boksu – Kuba je osvojila samo jednu zlatnu medalju (Borges Alvarez u 63,5 kg) i jednu broncu (dvostruki olimpijski pobjednik Arzola Lopez do 80 kg), za razliku od Tokija 2021. godine gdje su Kubanci opravdali status tada najveće boksačke velesile sa 4 zlata i 1 broncom.
Za posebnu analizu je rezultat boksača iz Sjedinjenih Američkih Država – velesila s najviše osvojenih boksačkih medalja u povijesti Olimpijskih igara, u Parizu su osvojili tek jednu brončanu medalju. Istovjetno je prošla i Velika Britanija sa samo jednom broncom (i Amerikanci i Britanci tu jednu broncu osvojili su zajednički u muškoj kategoriji do 71 kg).
Domaćini Francuzi sigurno su očekivali barem jedno najviše, zlatno postolje, no ostali su na dva srebra svojih glavnih aduta (Bennama 51 kg i Oumiha 63,5 kg), te bronca superteškaša Mondze Aboudoua +92 kg).
Nisu sigurno zadovoljni i u europskoj velesili Italiji koja nije uspjela doći do medalje ni u muškoj ni u ženskoj konkurenciji unatoč tome što su imali 7 predstavnika (3 boksača i četiri boksačice).
Španjolci su osvojili dvije muške medalje u teškim kategorijama (srebro Ghadfa +92 i bronca Reyes 92 kg), dok je Kazahstan ostao na jednoj muškoj medalji (srebro svjetskog prvaka Nurbeka ORALBAYA do 80 kg). I Azerbejdžanci su ostali na jednoj medalji (Kubanac Alfonso Dominguez do 92 kg koji nastupa za Azerbajdžan).
I najmnogoljudnija država svijeta Indija, koja se prometnula u jednu od velesila u ženskom boksu na Svjetskom prvenstvu 2023. u New Delhiju, sa šest predstavnika na Olimpijskim igrama (2 muška i 4 boksačice) nije uspjela iz Pariza ponijeti nijednu olimpijsku medalju.
Gabrijel Veočić kao jedini hrvatski predstavnik u debitantskom nastupu na Olimpijskim igrama bio je i među najuspješnijima u svim zemljama u okruženju – samo su naš Gabrijel i Mađar Richard Kovacs do 63,5 kg osvojili peta mjesta uz Kubanca Javiera Diaza Ibaneza koji je osvojio broncu do 57 kg za Bugarsku.
Foto: D. Senčar HOO