Mohammad Abdulla u Splitskom savezu sportova: Emiraćani žele suradnju sa splitskim sportašima i klubovima zbog čudesnih uspjeha u svijetu
14/07/2021Zajednički ručak u Splitu olimpijca Luka Plantića s predsjednikom Bonom Bošnjakom i predsjednikom SSŠ-a Andrijom Polićem
15/07/2021Hrvatski boksački olimpijci Nikolina Ćaćić (20) i Luka Plantić (24) u subotu, 17. srpnja 2021. ranojutarnjim letom iz Zračne luke Franjo Tuđman s drugim dijelom naše olimpijske delegacije poletjet će prema suncu – put Tokija na Igre 32. Olimpijade što su sanjali i za što su živjeli od početka kako su navukli rukavice i ušli u boksačku dvoranu.
Prije toga, u petak, 16. srpnja 2021. u 18.30 sati u hotelu Westin, Kršnjavoga 1, Zagreb, u salonu Uvertira na 17. katu imat će jedini zajednički nastup pred novinarima i svečani ispraćaj Hrvatskog boksačkog saveza.
To je prvi put od povratka s olimpijskih kvalifikacija u Parizu početkom lipnja da su Nikolina i Luka ponovo zajedno.
Nikolina Ćaćić (kategorija do 57 kg) osim nekoliko dana nužnog predaha otad je bila na Europskom prvenstvu U-22 u Italiji i pripremala se svakodnevno u svom klubu BK Omega u Zagrebu, a Luka Plantić (poluteška kategorija do 81 kg) cijelo je vrijeme neumorno trenirao i uvježbavao se s raznim sparing-partnerima (među kojima je bio i njegov brat Damir Plantić) u svom matičnom klubu BK Salona u Solinu.
Neposredno uoči polaska na Olimpijske igre, Luki se u Solinu rodila i druga kćer Nika.
Plasmanom na Olimpijske igre u Tokiju, izborenim kroz brutalne kvalifikacije u Parizu u pandemijskim uvjetima, već su napravili istinski pothvat i time nastavili sjajni niz hrvatskog boksa koji u kontinuitetu ima predstavnike u olimpijskom ringu.
Pogotovo što su to postigli u godini kada HBS obilježava 100 godina od osnutka i organiziranog bavljenja boksom u Hrvatskoj i u godini kada je HBS primio nagradu Europske boksačke federacije EUBC-a za nacionalni savez s najboljim projektima za razvoj i podizanje kvalitete boksa!
Jedan doseg za sva vremena je postignut – mlada Nikolina Ćaćić, europska i svjetska viceprvakinja u mlađim seniorkama, ostat će zapisana kao prva Hrvatica koja je nastupila na boksačkom turniru na Olimpijskim igrama.
I Luka Plantić bio je juniorski prvak Europe u Zagrebu 2014. godine.
U Tokio kreću kao što su pristupili i olimpijskim kvalifikacijama – skromno i tiho vjerujući u uspjeh i sami si postavljaju najviše ciljeve koji sežu do medalje. Kad su već teškom mukom, doslovno krvlju i znojem, lomovima i ozljedama izborili se priliku života, napravit će sve i da je okrune olimpijskim odličjem.
Nije zato naodmet ponoviti – osvojiti medalju u olimpijskom boksu je vrh vrhova, domet za povijest. Hrvatska je od samostalnosti i prvog nastupa 1992. godine kao neovisna država osvojila samo jednu boksačku olimpijsku medalju – Filip Hrgović broncu u Riju 2016. godine.
Nastupali su od 1992. godine na olimpijskim igrama najveći asovi hrvatskog boksa, sve “amaterski” i profi-prvaci: Željko Mavrović, Stipe Drviš, Vedran Đipalo, Marko Tomasović, Mario Šivolija…
Još puno više njih nije uspjelo proći olimpijske kvalifikacije, među njima i Filip Hrgović za Igre u Londonu 2012. godine. Za Tokio u kvalifikacijama nisu uspjeli proći ni naši sjajni Marko Milun, Toni Filipi, Ivana Habazin, Marija Malenica…
Koliko je zahtjevno proći žrvanj kvalifikacija, što su uspjeli Nikolina i Luka, potvrđuje činjenica da je Hrvatska jedina zemlja u okruženju čiji su se predstavnici borbama kroz kvalifikacije plasirali na Olimpijske igre (Srbija dobila kasnije pozivnicu za jednu boksačicu)!
Zbog čega je postalo tako teška, (ne)moguća misija osvojiti olimpijsku medalju u boksu?
- do odličja se mora doći u konkurenciji najboljih sa svih kontinenata, mora se pobijediti u dvije borbe u šesnaestini i osmini finala da bi se uopće izborila treća borba u četvrtfinalu koja otvara put prema postolju.
- za razliku od brojnih sportova, a svih drugih borilačkih na olimpijskim igrama, u boksu nema repesaža i prava na popravni. Ždrijeb je nemilosrdan, u prvom kolu može donijeti svjetskog prvaka.
- boks je globalni sport vrlo jak i popularan na svim kontinentima – Azija je preuzela primat od Europe, Afrike i obje Amerike (Kuba!) su stalni rasadnici vrhunskih boksača, kao i Australija i Oceanija
- do raspada Sovjetskog Saveza, još na Igrama 1988. u Seoulu, dolazio bi po jedan reprezentativac – sada je s istog područja niknulo više od desetak boksačkih velesila koje razvijaju sjajne borce: Rusija, Ukrajina, Bjelorusija, Moldavija, Azerbajdžan, Armenija, Gruzija, Kazahstan, Uzbekistan, Latvija, Litva, Estonija, Kirgistan… Iz svih dolaze suparnici za najveći respekt, kao i s područja bivše Jugoslavije – Hrvatska drži primat, a tu su Srbija, Crna Gora, Kosovo, Makedonija…
- Mnogoljudna Indija izrasla je u globalnu silu s ciljanim ulaganjem u razvoj boksa – dominirali su na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu mlađih seniora, a Indijke su osvojile čak sedam zlatnih medalja u 10 ženskih kategorija!
- Svjetska boksačka federacija AIBA otvorila je mogućnost nastupa na Olimpijskim igrama profi-boksačima – dovoljno je znati da je naš superteškaš Marko Milun na kvalifikacijama u Parizu izgubio meč od prekaljenog Britanca Frazera Clarka (nastupi u profi-ringu, sparing partner Joshue i Jonesa), a Marija Malenica od Francuskinje, profesionalne IBF-ove prvakinje svijeta.
Zbog svega navedenog poželimo sretan put i svu potrebnu sreću Nikolini i Luki s njihovim trenerima Franjom Kristićem i Tomislavom Bašićem uoči puta za Tokio.
Učinili su dosad sve, uložili cijeli život i srce u olimpijske snove, a svoje planove i želje podijelit će s medijima u petak, 16. srpnja u 18.30 sati u hotelu Westin (17. kat, salon Uvertira).